1. Употребите глаголы, данные в скобках в настоящем простом времени (Present Simple). Переведите и образуйте предложения в вопросительной и отрицательной форме. 1. She (to go) to the cinema. 2. The teacher (to read) a story....

1. Употребите глаголы, данные в скобках в настоящем простом времени (Present Simple). Переведите и образуйте предложения в вопросительной и отрицательной форме. 1. She (to go) to the cinema. 2. The teacher (to read) a story. 3. I (to write) a letter. 4. Children (to sleep) on the bed. 2. Устная тема: «Аbout myself»
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. She (to go) to the cinema. + She goes to the cinema. (Она идет в кино.) - She doesn't go to the cinema. (Она не идет в кино.) ? Does she go to the cinema. (Она идет в кино?) 2. The teacher (to read) a story.  + The teacher reads a story. (Учитель читает историю.) - The teacher doesn't read the story. (Учитель не читает историю.) - Does the teacher read the story? (Учитель читает историю?) 3. I (to write) a letter. + I write a letter. (Я пишу письмо.) - I don't write a letter.  (Я не пишу письмо.) ? Do I write a letter? (Я пишу письмо?) 4. Children (to sleep) on the bed.          + Children sleep on the bed. ( Дети спят на кровати.) - Children don't sleep on the bed. (Дети не спят на кровати.) ? Do children sleep on the bed?  ( Дети спят на кровати?)