1. Вставьте следующие слова в диалог: passport, badge, seat, come, minutes, let, time, meeting A: Good morning. I have a … with Mr. Pierron. B: Good morning. What … is your appointment? A: 9 o‘clock. B: Do you have a … or an id...

1. Вставьте следующие слова в диалог: passport, badge, seat, come, minutes, let, time, meeting A: Good morning. I have a … with Mr. Pierron. B: Good morning. What … is your appointment? A: 9 o‘clock. B: Do you have a … or an identity card? A: Yes, here you are. B: Thank you. Please, will you wear this visitor‘s … or take a … . I‘ll call the secretary. A: Sure. B: Mr. Pierron‘s secretary will … down to meet you in five … . Would you like a cup of coffee? A: No thanks. B: OK. Just … me know if there is anything you need. 2. Переведите следующие диалоги: Диалог 1 - Могу я здесь зарегистрироваться здесь на рейс до Праги? - Да. Можно ваш билет и паспорт, пожалуйста? Диалог 2 - Вам место у окна? - Нет, у прохода. Диалог 3 - Во сколько посадка? - Посадка в 17.30. 25 Диалог 4. - У Вас есть информация о рейсе в Казань? - Да. Рейс задерживается на 30 минут 3.Выберите правильный ответ. a) - What do you do? / What are you doing? - I‘m a customer manager. b) - Where do you live? / Where are you living? - I live in Moscow. c) - Do you travel to London a lot? / Are you traveling to London a lot? - I travel to London once a month. d) - Who are working with at the moment? / Who do you work with at the moment? - I‘m working with a big company in London. e) - What does your company do? / What is your company doing? - It makes computer games.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1  1-meeting 2-time 3-passport 4-badge 5-seat 6-come 7-minutes 8-let 3 a-1 b-1 c-1 d-1 e-1