1)Вставьте слова - помощники: did, do, does, have/has 1. ________________ you see this film yesterday? 2. ________________he

1)Вставьте слова - помощники: did, do, does, have/has 1. ________________ you see this film yesterday? 2. ________________helike chocolate? 3. ________________your sister sleep last night? 4. ________________ you visited the museum already? 5. ________________Tom get up at 7 o‘clock every morning? 6. ________________ they play football last Sunday? номер2Раскройте скобки и поставьте глаголы в Present Perfect1. John and Carol ________________________________ (not / bay) the souvenirs yet.2. They ______________________________________(finish) their test.3. ___________________________________(do / they) their English homework?4. My father ___________________ just __________________________(wash) the car.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 1did 2does 3did 4have 5does 6did 2 1haven't bought 2have finished 3Have they done...? 4has just washed