10 предложение на английском языке со словами capital,map,subject,finish,drop,letter,visit

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. London is the capital of Great Britan 2. What is your favourite subject? 3.I finish my homework at 19:00 every day 4.I writinng a letter to my pen-friend 5.I visit my grandma every week 6.I took a map of the city 7.My visit to teacher was last 8.I know all capitals of the world 9.My favourite subject is PE 10.I need a drop of water