10 предложений про выходные на английском языке будущее время

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
This weekend I'm going to do a lot of things. First, I'm going to cook a tasty italian dish.  Second, I'm going to sleep a lot and do nothing.  Then, I'm going to do my homework. Next, I'm going to learn a poem.  Then, I'm going to go for a walk.  Also, I'm going to watch TV.  I'm going to clean my flat. Then I'm going to play computer. And finally I'm going to read a book.