10 вопросов по англиски на паст симпл

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Did Suzan send you a text message yesterday? – Сьюзан отправила тебе сообщение вчера?                                                                                                Was your train late? – Твой поезд опоздал?                                                        Was this card made by you or by your friend? – Эту открытку сделал ты или твой друг?Did you travel alone or with your family? – Ты путешествовал один или с семьей?                                                                 Was this card made by you or by your friend? – Эту открытку сделал ты или твой друг?Did you travel alone or with your family? – Ты путешествовал один или с семьей?                                                                Who was your first teacher? – Кто был твоим первым учителем?What happened an hour ago? – Что произошло час назад?                           You didn’t know about the meeting, did you? – Ты не знал о встрече, не правда ли?He couldn’t say for sure, could he? – Он не мог сказать точно, не так ли?
Гость
1)What did you do yesterday? 2)Did he play a piano? 3)Did you see her yesterday? 4)Was she at home? 5)Did we show a good result? 6)Did she go to school? 7)Did you make your own website? 8)Was he ill? 9)Did they sell their flat? 10)Did they come to the party?