12. Поставьте глаголы, данные в скобках, в форму инфинитива или герундия. 1.​ They tried (book) a hotel, but there wasn’t any vacant room left. 2.​ I love (drive) through the countryside. 3.​ We enjoy (meet) our friends very mu...

12. Поставьте глаголы, данные в скобках, в форму инфинитива или герундия. 1.​ They tried (book) a hotel, but there wasn’t any vacant room left. 2.​ I love (drive) through the countryside. 3.​ We enjoy (meet) our friends very much. 4.​ We’ve decided (go) to Yalta for our holidays. 5.​ I wanted (stay) with my grandparents for a week.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. to book 2. driving 3. meeting 4. to go 5. to stay