14. Образуйте выражения, используя глаголы do/make.Впишите их в пропуски: 1. __________________fun of someone 2. __________________friends 3.___________________homework 4.___________________ money 5. ___________________your bes...

14. Образуйте выражения, используя глаголы do/make.Впишите их в пропуски: 1. __________________fun of someone 2. __________________friends 3.___________________homework 4.___________________ money 5. ___________________your best 6. ___________________the shopping 7. ___________________the washing 8. ___________________ an exercise 9.___________________one’s bed 10.__________________ a mistake 11.__________________tea, coffee 12. _________________ a phone call 13. _________________ the housework 14. _________________nothing 15.__________________ plans
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. make  2. make  3 do 4. make 5. make  6. do  7.do 8. do 9. make  10. make  11.make 12. make 13. do 14. do 15. make