16.Заполните пропуски в предложении.He asked us what … .Выберите один ответ:а)were you doingб)are we doв)are you doingг)we were doing17.Заполните пропуски в предложении.I … .Выберите один ответ:а)am not standб)am not stoodв)am ...

16.Заполните пропуски в предложении. He asked us what … . Выберите один ответ: а)were you doing б)are we do в)are you doing г)we were doing 17.Заполните пропуски в предложении. I … . Выберите один ответ: а)am not stand б)am not stood в)am not standing г)do not stand 18.Заполните пропуски в предложении. Why … your homework? Выберите один ответ: а)aren't you doing б)aren't you do в)you aren't doing г)hadn't you doing 19.Заполните пропуски в предложении. He said that he … a foreign company. Выберите один ответ: а)was not working б)has not worked в)not works г)had not worked 20.Заполните пропуски в предложении. Mother wondered why … homework? Выберите один ответ: а)hadn't Tom doing his б)Tom weren't doing hishad в)Tom done youraren't г)Tom doing your 21.Заполните пропуски в предложении. I … the piano tomorrow. Выберите один ответ: а)shall be playing б)will be playing в)will play г)shall play 22.Заполните пропуски в предложении. She asked if … or standing. Выберите один ответ: а)did he sitting б)he was sitting в)did he sit г)was he sitting 23.Заполните пропуски в предложении. We … when Tom arrives. Выберите один ответ: а)will have supper б)will be having supper в)shall be having supper г)will have had supper 24.Какое предложение построено верно? Выберите один ответ: а)You are sleeping б)Do you sleeping в)Are you sleeping г)Are you slept 25.Заполните пропуски в предложении. Ann … at the window. Выберите один ответ: а)does not standing б)had not stood в)was not standing г)did not stand
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
16. г 17. в 18. а 19. г 20. б (что-то Вы там напутали, но все же) 21. г 22. б 23. в 24. в 25. в