1)Fill in the missing words: plot lyrics romance thriller talented rich powerful This singer has got the most … voice I have ever heard! I love the … of this film. I think I ...

1)Fill in the missing words: plot lyrics romance thriller talented rich powerful This singer has got the most … voice I have ever heard! I love the … of this film. I think I will watch it soon. Most of celebrities are very … so they donate (жертвовать) money to the needy people. I don’t want to watch this … at night because I will have nightmares (кошмары). “Titanic” is the best … I’ve ever watched! But it hasn’t got a happy ending. Have you listened to the latest album of “Arctic Monkeys” yet? The … are fantastic! Keanu Reeves is a … actor. His role in “The Matrix” made him famous. 2)Open the brackets. I prefer classical music because it’s not … (noisy) as rock music. In my opinion songwriters are … (talented) than singers. “The Star Wars” is … (successful) film ever! Madonna is … (famous) than Beyonce. My brother is … (tall) as me. Natasha is the ... (good) student in the class. 3)Put the verbs into Present Perfect or Past Simple. … (you / ever / see) “The Lord of the Rings”? It’s the best fantasy ever! They … (work) together for 20 years, from 1955 to 1975. I … (not / have) a bicycle last year. My parents are going to present it to me tomorrow. Anna … (always / want) to visit New York. I … (watch) science fiction films when I was a child. Now I like watching thrillers. My uncle has a collection of old cars. He … (already / buy) three fantastic cars. 4)Complete the sentences using always, ago, last, for, since, yet. I lived in Moscow three years … . They have been married … fifty years! We haven’t learned the lyrics of this song … . I’ve been a fan of Manchester United … 2012. My sister got married … summer. I have … dreamt of playing the guitar. Fill in the blanks with on, off, into, in. I’m going to turn … . It’s very late! They used special effects to show how woman turned … a monster. Don’t turn … the radio! I love this song! I will turn ... the TV as soon as I finish doing my homework. Помогите пажайлуста
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Заполните недостающие слова: триллер романа лирики заговора талантливые влиятельные богатые У этого певца есть большая часть … голоса, который я когда-либо слышал! Я люблю … этого фильма. Я думаю, что буду скоро наблюдать его. Большинство знаменитостей очень …, таким образом, они жертвуют (жертвовать) деньги нуждающимся людям. Я не хочу наблюдать этот … ночью, потому что у меня будут кошмары (кошмары). «Титаник» - лучший …, который я когда-либо наблюдал! Но у этого нет счастливого окончания. Вы слушали последний альбом «Arctic Monkeys» уже? … фантастические! Киану Ривз - … актер. Его роль в “Матрице” сделала его известным. 2) Откройте скобки. Я предпочитаю классическую музыку, потому что это не … (шумный) как рок-музыка. По-моему, авторы песен - … (талантливый), чем певцы. “Звездные войны” являются … (успешный) фильм когда-либо! Мадонна - … (известный), чем Бейонсе. Мой брат - … (высокий) как я. Наташа-... (хорошая) студентка в классе. 3) Поместите глаголы в Настоящее совершенное или Простое прошедшее. … (Вы / когда-нибудь / видите), «Властелин колец»? Это - лучшая фантазия когда-либо! Они … (работа) вместе в течение 20 лет, с 1955 до 1975. Я … (не / имеют), велосипед в прошлом году. Мои родители собираются представить его мне завтра. Анна … (всегда / хотят) посетить Нью-Йорк. Я … (часы) научно-фантастические фильмы, когда я был ребенком. Теперь мне нравится смотреть триллеры. У моего дяди есть коллекция старых автомобилей. Он … (уже / покупают), три фантастических автомобиля. 4) Закончите предложения, использующие всегда, назад, в последний раз, поскольку, с тех пор, все же. Я жил в Москве три года …. Они были женаты … пятьдесят лет! Мы не изучили лирику этой песни …. Я был поклонником Манчестер Юнайтед … 2012. Моя сестра вышла замуж … лето. У меня есть …, мечтавший об игре гитары. Восполните пробелы с на, прочь, в, в. Я собираюсь повернуть …. Очень поздно! Они использовали специальные эффекты, чтобы показать, как женщина повернула … монстр. Не поворачивайте … радио! Я люблю эту песню! Я поверну... ТВ, как только я заканчиваю делать свою домашнюю работу.