1)какие предлоги всегда стоят со словами: to quarrel, interested, ashamed, to share?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
to quarrel with to be interested in to be ashamed of smth. — стыдиться чего-л. to be ashamed for smb. — стыдиться за кого-л. to share with
Гость
to quarrel with - ссориться с.... to be interested in  - быть заинтересованным в.... to be ashamed of smth - стыдиться (чего-то) to be ashamed for smb - стыдно за кого-то  to share with - делить с.........................