1.Обведи номера предложений,в которых используется Present Continuous Tense. 1.My dad drives a car very fast 2.She is cooking dinner now 3.He lives in London 4.My friends are dancing at the moment 5.I don't go to school on Sun...

1.Обведи номера предложений,в которых используется Present Continuous Tense. 1.My dad drives a car very fast 2.She is cooking dinner now 3.He lives in London 4.My friends are dancing at the moment 5.I don't go to school on Sundays. 2.Используйте глагол to be в правильном форме 1.She .... going to have a birthday party 2.Tom ... going to pass his exams 3.I .... going to make sausages for lunch. Сделайте пж!!! Прошу!!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) 2, 4 2) is, is, am