1)Переведите на английский язык, употребляя глагол to have в соответствующей форме. 1. У меня есть два брата. 2. У моего друга есть собака. 3. У моего от- ца нет летней шляпы. 4. У меня есть время, чтобы заниматься английским я...

1)Переведите на английский язык, употребляя глагол to have в соответствующей форме. 1. У меня есть два брата. 2. У моего друга есть собака. 3. У моего от- ца нет летней шляпы. 4. У меня есть время, чтобы заниматься английским языком. 5. У нас будет английский завтра. 6. У них будет новая машина. 7. У нее была хорошая ручка. 8. У наших друзей будет скоро телевизор. 9. У нас завтра не будет занятий. 10. У нашей школы не было своего спортклуба. 11. У меня не было занятий вчера. 2)Переведите и задайте следующие вопросы, употребляя глагол to have (to have got). 1. У кого есть ручка? 2. Есть ли у вас бумага? 3. Была ли у вас маши- на? 4. Было ли у вас вчера занятие по английскому языку? 5. Когда у нас будет собрание? 6. Были ли у вас часы, когда вы были школьником? 7. Сколько у вас было книг? 8. Сколько у вас карандашей? 9. Какие газеты были у Николая? 10. Какие уроки будут у нас завтра? 11. Когда у вас будет новый портфель?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) 1. I have two brothers. 2. My friend has a dog. 3. My father no summer hats. 4. I have time to study English language. 5. We will have English tomorrow. 6. They will have a new car. 7. She had a good grip. 8. Our friends will soon TV. 9. Tomorrow we will not have classes. 10. Our school did not have a of the sports club. 11. I had no classes yesterday. 2) 1. Who has a pen? 2. Do you have paper? 3. Did you have a machine on? 4. Did you have yesterday's English class? 5. When we there's a meeting? 6. Did you watch when you were a schoolboy? 7. How much did you have books? 8. How many pencils do you have? 9. What Newspapers was Nicholas? 10. What lessons will we have tomorrow? 11. When you have new portfolio?
Гость
1. I have two brothers. 2. My friend has a dog. 3. My father does not have a summer hat. 4. I have time to learn English. 5. We shall have English tomorrow. 6. They will have a new car tomorrow. 7. She had a nice pen. 8. Our friends will have a TV soon. 9. We shall not have lessons tomorrow. 10. Our school did not have a sportclub. 11. I did not have lessons yesterday. 1. Does anybody have a pen? 2. Do you have a paper? 3. Did you have a car? 4. Did you have English lessons yesterday? 5. When shall we have a meeting? 6. Did you have clock, when you was a pupil? 7. How many books did you have? 8. How many pencils do you have? 9. What newspapers had Nichola? 10 What lessons shall we have tomorrow? 11. When will you have a new brief-baf