1)В каком из предложений используется Инфинитив: A) I miss (be) without my family. B) I'm sorry I didn't mean (hurt) you. C) I can't help (worry) about it. D) We all appreciate (hear) from you. E) She suggested (go).2)i li...

1)В каком из предложений используется Инфинитив: A) I miss (be) without my family. B) I'm sorry I didn't mean (hurt) you. C) I can't help (worry) about it. D) We all appreciate (hear) from you. E) She suggested (go). 2)i like driving a car at night - функция Герундия в предложении P.S. Желательно пояснее=)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
E) She suggested to go. Просто после глагола suggest не используется герундий