1)We are writing a test now. 2)He will go to London next year. Задайте пожалуйста на каждое предложения следующие вопросы: Общий,альтернативный,разделительный,специальный и вопрос к подлежащему.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Общий - What are you doing now? Альтернативный - Are you writing a test or playing football now? Разделительный - You writing a test, aren't you? Специальный - What are you writing now? Вопрос к подлежащему - Who is writing a test right now? 2.  Общий - What will he do next year? Альтернативный - Will he go to London or he stay at home next year? Разделительный - He will go to London, will not he? Специальный - Where will he go next year?  Вопрос к подлежащему - Who will go to London next year?