2. Choose the correct word. 1. She has forotten ... computer games. a) playing b) play c) to play 2.I will refuse ... part in this competition.

2. Choose the correct word. 1. She has forotten ... computer games. a) playing b) play c) to play 2.I will refuse ... part in this competition. a) taking b) take c) to take 3. It is worth ... Moscow. a) visiting b) visit c) to visit 4. We enjoy... an excellent mark. a) getting b) get c) to get 5. Tim must ...homework. a) doing b) do c) to do
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) c) to play 2) b) take  3) a) visiting - вроде так, но не уверен. 4) a) getting 5) b) do http://www.correctenglish.ru/THEORY/GRAMMAR/LIST1/ вот тут список глаголов, после которых употребляется герундий - глаголы с окончанием "ing". Надеюсь помог.