2. Образуйте множественное число существительных A mouse, a box, a roof, a foot, a dress, a city, a month,

2. Образуйте множественное число существительных A mouse, a box, a roof, a foot, a dress, a city, a month,a mountain, a knife, a country. 3. Вставьте в предложения слова somebody, anybody, nobody, everybody 1. The question is so difficult that … can answer it. 2. … left his bag in our classroom yesterday. 3. Has … in this group got a dictionary? 4. … knows that plants like water. 5. Is there … who knows English?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2) mouse - mice     box - boxes     roof - roof     foot - feet     dress - dresses     city - cities      month - months     mountain - mountains     knife - knifes     country - countries 3) 1. nobody     2. somebody     3. anybody     4. everybody     5. somebody