25 баллов! Нужно перевести на англ. очень важен правильный ответ. Не в тему, отмечу как нарушение

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My friend likes to borrow much more in a reading room. There it is possible to take any necessary book. Besides, in a reading room it is always silent, all are engaged with a great interest. Though difficultly to learn Latin, but it is very useful to know Latin because it helps to learn other languages, for example: English, French, German. Children in kindergarten  learn to draw, play and sing since three years.