25 баллов! Переведите текст. New Zealand is a constitutional monarchy with a parliamentary democracy, although it's constitution is not codified. Queen Elizabeth II is the Queen of New Zealand and the head of state. The Queen ...

25 баллов! Переведите текст. New Zealand is a constitutional monarchy with a parliamentary democracy, although it's constitution is not codified. Queen Elizabeth II is the Queen of New Zealand and the head of state. The Queen is represented by the Governor - General, whom she appoints on the advice of the Prime Minister. The Governor -General can exercise the Crown's prerogative powers ( the power to dismiss a Prime Minister, dissolve Parliament or refuse the Royal Assent of a bill into law). The powers of the Queen and the Governor -General are limited by constitutional constraints and they cannot normally be exercised without the advice of Cabinet
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Новая Зеландия - это конституционная монархия с парламентской демократией,несмотря на то,что конституция не систематизирована. Королева Елизавета II является королевой Новой Зеландии и главой государства. Королева представлена генерал-губернатором,которого она назначает по совету премьер-министра. Генерал-губернатор может осуществлять власть ее Величества (власть уволить премьер-министра,распустить парламент или оказать королевской санкции в законопроекте). Власть Королевы и генерал-губернатора ограничена конституционными запретами и они не могут нормально осуществляться без кабинета.