3)
[latex] \frac{a^2-b^2-ap+bp}{p^2-ab-ap-b^2}= \frac{(a^2-b^2)-(ap-bp)}{(p^2-b^2)-(ab+ap)} = \frac{(a-b)(a+b)-p(a-b)}{(p-b)(p+b)-a(b+p)}= \\ \\ = \frac{(a-b)(a+b-p)}{(p+b)(p-b-a)}= \frac{-(a-b)(p-b-a)}{(p+b)(p-b-a)}= \\ \\ = \frac{b-a}{p+b} [/latex]
4)
[latex] \frac{(a-n)^3(a^2-p^2)}{(n-a)^2(p^3-a^3)}= \frac{(a-n)^3(a-p)(a+p)}{(a-n)^2(p-a)(p^2+ap+a^2)}= \\ \\ = \frac{(a-n)(a-p)(a+p)}{-(a-p)(p^2+ap+a^2)}=- \frac{(a-n)(a+p)}{p^2+ap+a^2}= \\ \\ = \frac{(n-a)(a+p)}{p^2+ap+a^2} [/latex]