2. Образуйте от данных глаголов две формы Participle I. Полученные причастия переведите на русский язык. Model: to read – a) reading – читая, читающий; b) having read – прочитав 1) to begin; 2) to heat; 3) t...

2. Образуйте от данных глаголов две формы Participle I. Полученные причастия переведите на русский язык. Model: to read – a) reading – читая, читающий; b) having read – прочитав 1) to begin; 2) to heat; 3) to improve; 4) to fall; 5) to meet; 6) to suggest; 7) to run; 8) to calculate; 9) to write; 10) to weigh; 11) to link; 12) to implement; 13) to grow; 14) to choose; 15) to design.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) beginning, having begun 2) heating, having heated 3) improving, having improved 4) falling, having fallen 5) meeting, having met 6) suggesting, having suggested 7) running, having run 8) calculating, having calculated 9) writing, having written 10) weighting, having weighted 11) linking, having linked 12) implementing, having implemented 13) growing, having grown 14) choosing, having chosen 15) designing, having designed С переводом уж сами)