3 отрицательных и 3 положительных предложений с(To be going to) плис!!!!! мне нечто не надо к каникулам сдавать кроме этого помогите!!!!!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I am going to eat yammy food. I am going to sleep. I am going to read a book. I am not going to visit my granny. I am not going to water flowers. I am not going to do my homework.
Гость
1) She is going to ride a bike 2) He is going to read a book 3) We are going to the cinema 1)she isn't going to ride a  bike 2)he isn't going to read a book 3)we aren't going to the cinema