3. Помогите пожалуйста.Вставьте определенный или неопределенный артикль там, где нужно, и переведите предложения:1. ______ Everest was first climbed in 1953.2. Milan is in _____ north of Italy.3. ____ Africa is much larger than...

3. Помогите пожалуйста.Вставьте определенный или неопределенный артикль там, где нужно, и переведите предложения: 1. ______ Everest was first climbed in 1953. 2. Milan is in _____ north of Italy. 3. ____ Africa is much larger than _____ Europe. 4. This house is very nice. Has it got _____ garden? 5. It’s a fine day. Let’s sit in _____ garden. 6. Can you recommend me _____ good restaurant? 7. We had dinner in ____ very nice restaurant.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. the 2. the 3. - .......- 4. a 5. the 6. a 7. a