3. Вместо подчеркнутых слов поставьте личное местоимение в именительном или объек

3. Вместо подчеркнутых слов поставьте личное местоимение в именительном или объектном падеже. 1. Professor N. says that mathematics is an important subject for technical students. 2. These lines are short. 3. The length of the line is ½ of a meter.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. He says that mathematics is an important и т.д. 2. They are short. 3. It is 1/2 of a meter