4. Замените предложения, используя конструкцию ‘wish’: 1. I'm sorry I don't know Finnish. 2. I'm sorry I di

4. Замените предложения, используя конструкцию ‘wish’: 1. I'm sorry I don't know Finnish. 2. I'm sorry I didn't book a seat. 3. I'm sorry I haven't got a car. 4. I'm sorry I can't drive. 5. I'd like you to keep quiet. (You 're making so much noise that I can't think.) 6. I'm sorry that theatre tickets cost so much.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. i wish i knew english. 2. i wish i had booked a seat. 3. i wish i had a car. 4. i wish i colud drive. 5. i wish you kept quiet. 6. i wish theatre tickets cost less.