5 -7 предложений на англиском о насекомом тип текста загадки какого цвета где обитает и т.д за это даю лучший ответ ( 3 балла)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
They live on all continents except Antarctica. Scientists count about 400 species of these insects. They have two small wings. They feed on blood. Very often they carry disease. (mosquito)