5 - 9 классы  Английский язык  8+4 б Даю 16 баллов!! Помогите очень нужно!!!Now you have learnt some more facts about Scotland. Could you answer these questions?1.Into what parts is Scotland divided geographically?2.Where are...

  5 - 9 классы   Английский язык  8+4 б   Даю 16 баллов!!  Помогите очень нужно!!! Now you have learnt some more facts about Scotland. Could you answer these questions? 1.Into what parts is Scotland divided geographically? 2.Where are most of the factories and plants situated in Scotland? 3.What big river flows across the country? 4.What are the two largest and busiest cities in Scotland? 5.The cities are far from each other,aren't they? 6.Which of the tow cities has a large port? 7.Which of the tow cities has got a longer history?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Теперь вы узнали некоторые факты о Шотландии. Не могли бы вы ответить на эти вопросы?1.В какой части Шотландии географически разделены?2.Где большинство фабрик и заводов, расположенный в Шотландии?3.Какая большая река протекает через всю страну?4.Каковы два самых крупных и оживленных городов в Шотландии?5.Города находятся далеко друг от друга,не так ли?6.Какой из кудели городах есть большой порт?7.Какой из кудели городов имеет более давнюю историю?