5 бяззлучнікавых складаных сказаў з твораў мастацкай літаратуры ? помогите)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Васіль Быкаў "Балота" 1. Грушка была маладая, нізкарослая і бухматая на сонечным прыволлі, калючае яе сучча абвісала да самага долу і добра затуляла чалавека.  2. З закапцелага коміна крайняе хаты віўся ўгару слабы дымок, гатаваўся сняданак. 3. Сонца ўжо даволі высока паднялося ў небе і няблага прыгравала ягоныя плечы, штаны ззаду і боты памалу падсыхалі пасля начнога купання ў балоце. 4. I праўда, за парослым альшынамі раўком, відаць было, пасвіўся невялічкі статак – некалькі кароў хадзілі па сенажаці, збоч сноўдала жаночая постаць.  5. Косця тым ранкам устаў рана, пабудзіла маці, – падышла радоўка на пасту.