5. Переведите на русский язык. Обратите внимание на согласова-ние времен. 1. My friend said that he had finished his scientific research the day before. 2. The teacher asked

5. Переведите на русский язык. Обратите внимание на согласова-ние времен. 1. My friend said that he had finished his scientific research the day before. 2. The teacher asked when Byron was born. 3. I was asked if I knew about our meeting. 4. They asked when the seminar in Administrative Law would take place. 5. She said that she would speak to them if she saw them the next day. 6. The students said that they would study many new subjects the next year. 7. He said that he had served in the Far East two years before.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Мой друг сказал, что он вчера закончил своё научное исследование. 2. Учитель спросил о том, когда родился Байрон. 3. Меня спросили, знал ли я о нашей встрече. 4. Они спросили, когда будет проходить семинар по административному праву. 5. Она сказала, что поговорит с ними, если они увидятся завтра. 6. Студенты сказали, что в следующем году они будут изучать много новых предметов. 7. Он сказал, что два года назад служил на Дальнем Востоке.