5. Вставьте вместо точек нужное неопределенное местоимение: 1) I’ll buy … paper when I go to the shops. a) some ; b) any; c) no. 2) I don’t have … time today. Sorry! a) some ; b) any; c) no. 3) Would you l...

5. Вставьте вместо точек нужное неопределенное местоимение: 1) I’ll buy … paper when I go to the shops. a) some ; b) any; c) no. 2) I don’t have … time today. Sorry! a) some ; b) any; c) no. 3) Would you like … tea? Yes, please. a) some ; b) any; c) no. 4) Have you got … brothers or sisters? a) some ; b) any; c) no. 5) Don’t buy … rice. We don’t need … . a) some ; b) any; c) no.
Гость
1)some 2)any 3)some 4)any 5)any
Гость
1)b,2)c,3)c,4)c,5)a,a