✋5. Запиши предложения, выбрав нужную форму глаголов. 1) Where (are/is) Kate? She (plays/is playing) in the garden. 2) Sam never (drinks/is drinking) milk. He (doesn`t/don`t) like it. 3) I (drive/ am driving) my car four da...

✋5. Запиши предложения, выбрав нужную форму глаголов. 1) Where (are/is) Kate? She (plays/is playing) in the garden. 2) Sam never (drinks/is drinking) milk. He (doesn`t/don`t) like it. 3) I (drive/ am driving) my car four days a week. 4) - Is Tom eating banana? – No, he (eats/is eating) porridge. 5) I never (go/am going) to school without my books.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)is-is playing 2)drinks-doesn't like 3)drive 4)is eating 5)go