8. Спишите предложения, переведите их, поставьте предложения в отрицательную форму: 1. They will go to the country to visit their friend next Sunday. 2. He will be in Moscow in a day. 3. She will ask us some questions.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. They will go to the country to visit their friend next Sunday. В следующее воскресенье они поедут в деревню, чтобы навестить своего друга They won't go to the country to visit their friend next Sunday. 2. He will be in Moscow in a day. За один день он будет в Москве He won't be in Moscow in a day. 3. She will ask us some questions. Она задаст нам несколько вопросов She won't ask us some questions