9. Вставьте правильную временную форму глагола из предложенных вариантов. 1. Last summer I ______ to the country. a) went b) goed c) go 2. There _______ no posters in my room. a) am b) is c) are 3. He _______ to music eve...

9. Вставьте правильную временную форму глагола из предложенных вариантов. 1. Last summer I ______ to the country. a) went b) goed c) go 2. There _______ no posters in my room. a) am b) is c) are 3. He _______ to music every day. a) listened b) listens c) listen 4. Sam _______ a picnic tomorrow. a) have b) has c) will have 5. Look! Mr. Porter ______ in the garden. a) is working b) are working c) works 6. Mum _______ a new box of chocolates yesterday. a) open b) opens c) opened 7. She usually ________ breakfast in the morning. a) has b) have c) haves А) 1a, 2c, 3b, 4c, 5a, 6c, 7a Б) 1c, 2b, 3b, 4b, 5b, 6b, 7a В) 1a, 2b, 3c, 4c, 5b, 6c, 7b Г) 1c, 2b, 3b, 4c, 5a, 6c, 7a
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Мне кажется А))) там же варианты ответов?
Гость
правильно будет а)там все верно!