9.Прочитайте предложения,поставив прилагательные в превосходную степень. brave,kind,clever,cunning. 1.The ... pupils go to Slythering 2.The ... pupils go to Gryffindor. 3.The ... pupils go to Hufflepuff. 4.The ... pupils go to ...

9.Прочитайте предложения,поставив прилагательные в превосходную степень. brave,kind,clever,cunning. 1.The ... pupils go to Slythering 2.The ... pupils go to Gryffindor. 3.The ... pupils go to Hufflepuff. 4.The ... pupils go to Ravenclow.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 the most cunning 2 the bravest 3 the kindest 4 the most clever