A bird can fly, a fish can swirn. A frog can jump , a mouse can run.A cat can mew,adog can bark.But l like to sit in the sun .Oh ues.I like to sit in

A bird can fly, a fish can swirn. A frog can jump , a mouse can run.A cat can mew,adog can bark.But l like to sit in the sun .Oh ues.I like to sit int напишите пожалуйста как читать
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Если перевести то: птица умеет летать , рыба умеет плавать , лягушка прыгать , мышь умеет бегать. Кошка мяукает , собака лает.