A. Make sentences using have/have got, has/has got. 1. (Ammy / a camera) – Ammy __________. 2. (Ammy / fair hair) – ______________. 3. (Ammy / three brothers) – ________________. 4. (Colin / fair hair) – ________________. 5. (A...

A. Make sentences using have/have got, has/has got. 1. (Ammy / a camera) – Ammy __________. 2. (Ammy / fair hair) – ______________. 3. (Ammy / three brothers) – ________________. 4. (Colin / fair hair) – ________________. 5. (Ammy / a bike) – ________________. 6. (Colin / a sister) – ________________. 7. (l / a camera) – ________________. 8. (l / brothers / sisters) – ________________. 9. (I / a bike) – ________________. 10. (Colin/a bike) – ________________.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Ammy has got a camera. 2. Ammy has a fair hair. 3. Ammy has got three brothers. 4. Colin has a fair hair. 5. Ammy has got a bike. 6. Colin has got a sister. 7. I have got a camera. 8. I have got brothers and sisters. 9. I have got a bike. 10. Colin has got a bike. Когда говоришь о себе, то нужно употреблять "Have" или "have got", а когда о ком-либо - "has" или "has got". Have/has употребляется в предложениях, навроде "У меня короткие волосы - I have a short hair", "У Саши голубые глаза - Sasha has a blue eyes". Have/has got, например, "У меня есть три брата - I have got three brothers" и также "У Эмми есть компьютер - Ammy has got a computer".