А теперь Вставьте правильную форму глагола а затем сделайте предложения отрицательными и вопросительными 1 I ( to do)morning exercises.2 he (to work) as a teacher.3 she usually(to sleep) after dinner.4 you (to have) a qood frie...

А теперь Вставьте правильную форму глагола а затем сделайте предложения отрицательными и вопросительными 1 I ( to do)morning exercises.2 he (to work) as a teacher.3 she usually(to sleep) after dinner.4 you (to have) a qood friend.5 you (to have) a ball.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 I do morning exercises. I don't do morning exercises. Do I do morning exercises?  2 He works as a teacher. He doesn't work as a teacher. Does he work as a teacher?  3 She usually sleeps after dinner. She usually doesn't sleep after dinner. Does she usually sleep after dinner? 4 You have a good friend. You don't have a good friend. Do you have a good friend? 5 You have a ball. You don't have a ball. Do you have a ball?