A2. Отмете предложение без глагола to be.1) I was in danger last summer. 2) My brother plays football so much.3) He is hungry4) She has been to London

A2. Отмете предложение без глагола to be. 1) I was in danger last summer. 2) My brother plays football so much. 3) He is hungry 4) She has been to London
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
           С глаголом to be                           Без глагола to be                                                         1), 3)                                                    2),4)
Гость
ВО 2)  ПРЕДЛОЖЕНИИ НЕТ ГЛАГОЛА TO BE  В 1 - WAS В 3 - IS В 4 - BEEN