ААААААААААА! ПОЖАЛУЙСТА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!16 номер. Помогите пожалуйста. Плюс нужно составить рассказ на 4-5 предложений про один из разгаданных символов. Заранее спасибо!!!!!!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The Statue of Liberty is one of famous sculptures of USA and in the world. Established in 1876. It is a gift of French citizens to the centerary of the American revolution. The statue holds of torch in her right hand and a tablet in her left. The statue was built from thin sheets of copper minted in wooden forms.