Answer the questions. 1 Are you Brazilian? No, I'm not. 2 Are you 6 years old? ............. 3 Is your house big? ............ 4 Is your surname Emery? ......... 5 Are your friends nice? ........

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
No, i'm (возраст, без артикля и предлога)  No, my house small. No, my surname (фамилия) Yes, my friends nice.  Вроде так.