Apricot, biscuit, canteen, event, insect, kind, meal, pudding, rain forest, recipe, stawberry, takeway, way, wildlife, world, cut down, encourage, follow, have to, Join, need, protect, save. Напишите транскрипцию пж

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
[ ˈeɪ.prɪ.kɒt ] [ ˈbɪskɪt ] [ kænˈtiːn ] [ ɪˈvent ] [ ˈɪnsekt ] [ kaɪnd ] [ miːl ] [ ˈpʊd.ɪŋ ] [ reɪn ] [ ˈfɒrɪst ] [ ˈres.ɪ.pi ] [ ˈstrɔː.bər.i ] [ ˈteɪk.ə.weɪ ] [ weɪ ][ ˈwaɪld.laɪf ] [ wɜːld ] [ kʌt ] [ daʊn ] [ ɪnˈkʌrɪdʒ ] [ ˈfɒləʊ ] [ həv ] [ dʒɔɪn ] [ niːd ] [ prəˈtekt ] [ seɪv ]