Arrange the words in pairs of synonyms. fiercereserved insult make   steady firm sincere load   frank mold uncommunicative violent   burden indignity solid balanced

Arrange the words in pairs of synonyms.  fierce reserved insult make   steady firm sincere load   frank mold uncommunicative violent   burden indignity solid balanced
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
fierce - violent - жестокий, свирепый; reserved - uncommunicative - замкнутый, сдержанный, необщительный; insult - indignity - оскорбление, унижение; make - mold - здесь в значении : формировать, образовывать; steady - balanced - стабильный, уравновешенный, сбалансированный; firm - solid - прочный, твёрдый; sincere - frank - искренний, откровенный; load - burden - груз, бремя;