B) В следующих предложениях подчеркните глагол-сказуемое, определите его видо-временную форму и залог. Переведите предложения на русский язык.1. Many expensive designer clothes are now manufactured cheaply in Asia.2. We are loo...

B) В следующих предложениях подчеркните глагол-сказуемое, определите его видо-временную форму и залог. Переведите предложения на русский язык. 1. Many expensive designer clothes are now manufactured cheaply in Asia. 2. We are looking for a more economical way of heating our offices. 3. Some companies have found ways to work in a bilingual market.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Many expensive designer clothes are now manufactured (Present simple Passive Voice) cheaply in Asia. Многие дорогие дизайнерские вещи сейчас  изготавливаются  дешево в Азии 2. We are looking (Present Continuous Active Voice) for a more economical way of heating our offices. Мы ищем более экономичный способ отопления наших офисов. 3. Some companies have found (Past Perfect Active Voice) ways to work in a bilingual market Некоторые компании нашли способы работы на двуязычной рынке