Choose the correct world. 1) a/some potatoes. 2)some/an eggs. 3)a/an apple. 4)some/a milk. 5)some/a biscuits. 6)a/some rice. 7)an/a bana

Choose the correct world. 1) a/some potatoes. 2)some/an eggs. 3)a/an apple. 4)some/a milk. 5)some/a biscuits. 6)a/some rice. 7)an/a banana. 8)some/a sugar. Помогите пожалуйста даю 30 баллов. Заранее спасибо. :)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1some potatoes 2some eggs 3an apple 4some milk 5some biscuits 6some rice 7a banana 8some sugar