Complete the sentences from active to passive.Use by only where necessary. 1 Picasso painted Guernica. 2 Millions of people visit the museum every year. 3 They sell craft products at this gallery. 4 They will close the gallery...

Complete the sentences from active to passive.Use by only where necessary. 1 Picasso painted Guernica. 2 Millions of people visit the museum every year. 3 They sell craft products at this gallery. 4 They will close the gallery at Christmas. 5 One of my friends won the competition. 6 They will publish her photo in the magazine.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Напишите предложения, употребляя их в пассивном залоге. Пикассо нарисовал Герника. Герника была нарисована. Миллионы людей посещают музей каждый год. Музей посещается каждый год. Они продают ремесленные изделия в этой галерее. Ремесленные изделия продаются в галерее. Эта галерея закрыта в Рождество. Она закрыта в  Рождество. Один из моих друзей одержал победу в конкурсе. Была одержана победа в конкурсе. Они будут публиковать её фото в журнале. Фото будет опубликовано в журнале.