Complete the sentences with MANY,MUCH,A LOT OF, LOTS OF 1. There aren`t very ... days before your summer holidsys. 2. I`ve met him so ... times!...

Complete the sentences with MANY,MUCH,A LOT OF, LOTS OF 1. There aren`t very ... days before your summer holidsys. 2. I`ve met him so ... times! ...Complete the sentences with MANY,MUCH,A LOT OF, LOTS OF 1. There aren`t very ... days before your summer holidsys. 2. I`ve met him so ... times! 3. Don`t try to do too ... things at once. 4. He never eat too ... in the mornong. 5. .... of rain fell last night 6. Jack isn`t coming to the sta...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Many-для исчесляемых существительных Much-для неисчесляемых A lot's of- когда много разновидностей чего то,фруктов например A lot of-когда затрудняешся ответить much или many ,можно использовать его и ответ будет правильным в любом случае,я его использую,когда хорошо звучит в целом предложение с ним. 1.many/a lot of 2.much 3.much 4.much 5. A lot of 6. A lot of 7.much 8.a lot of 9.a lot's of 10.a lot of