Complete the sentences with one the words from exercise 10 B. a) Mountaineering is a ___________ sport. b) Kostanay is an __________ town. c) The weather in London is ____________. d) My father is a _______________ businessman....

Complete the sentences with one the words from exercise 10 B. a) Mountaineering is a ___________ sport. b) Kostanay is an __________ town. c) The weather in London is ____________. d) My father is a _______________ businessman. e) Almaty has a problem of air _________. f) My father ________ me, because I broke his car. g) I _________ all my friends to my birthday. h) We _______ Women’s Day on the 8th of March. • Do the exercise in the Workbook. Step Four. 10. a. Look at the noun and adjective forming suffixes. Word building noun -(a) tion -er -ment adjective -y -ly -ous -ful -ial b. Complete the table. Use your dictionary, if necessary. noun adjective Fog _________ _________ Friend ________ ________ health ______ Sun _______ cloud _________ Windy Snowy _________ Dangerous _________ Successful _________ Industrial _________ noun verb Invitation _______ Employment _______ _______ Singer Organization ________ Writer ________ Punish ________ Teach Celebrate ________ ________ Translate _________ pollete
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
omplete предложения с одним из слов из упражнения 10 Б.а) Альпинизм-это ___________ спорт.б) Костанай-это __________ город.с) погода в Лондоне ____________.д) мой отец _______________ бизнесмен.е) Алматы имеет проблемы из воздуха _________.F) мой отец ________ меня, потому что я разбил его машину.г) я _________ все мои друзья на мой день рождения.H) у нас день_______ женщин на 8 Марта. • Выполнять упражнение в книге. Шаг Четыре. 10. а. Посмотрите на существительное и прилагательное, образующих суффиксов.Словообразованиясуществительное -(а) ция -Эр-ментприлагательное -г -лы -оус-фул -мвл б. Заполните таблицу. Использовать ваш словарь, если нужно. существительное прилагательноеТуман_________ _________Друг________ ________ здоровья ______ Солнце_______ облако _________ ИлиСнежное_________ Опасно _________ Успешный_________ Промышленные_________ существительное глаголПриглашение_______ Занятость_______ _______ ПевицаОрганизация________ Писатель________ Наказать________ УчитьПраздновать________ ________ Перевести_________ pollete