COMPLETE THE TEXT WITH THE RIGHT PAST FORMS OF THE VERBS. 1. ONE OF THE MOST IMPORTANT PLACES FOR ME WHEN I ---------- (BE) A CHILD WAS THE PUBLIC LIBRARY. 2. IT ---------- (HAVE) ALL KINDS OF BOOKS. 3. I ------------- (LOVE) ...

COMPLETE THE TEXT WITH THE RIGHT PAST FORMS OF THE VERBS. 1. ONE OF THE MOST IMPORTANT PLACES FOR ME WHEN I ---------- (BE) A CHILD WAS THE PUBLIC LIBRARY. 2. IT ---------- (HAVE) ALL KINDS OF BOOKS. 3. I ------------- (LOVE) TO READ FAIRY TALES , FABLES AND STORIES. 4. I ESPECIALLY --------- (ENJOY) READING ADVENTURE BOOKS. 5. "THE PRINCE AND THE PAUPER " AND " THE TREASURE ISLAND" -------- (BE) MY FAVOURITE BOOKS. 6. I OFTEN --------- (SLEEP ) WITH A BOOK UNDER MY PILLOW. 7. BOOKS ------ (HELP ) ME A LOT.
Гость
was had loved enjoyed was slept helped но я не уверена,перепроверишь