Complete with a, an or the. Tim: Do you want to come to _____ cinema? Sally: Sorry, I've got ___ Italian lesson tonight. Tim: I want to learn Italian, too. Sally: But your uncle is _____ language teacher, isn't he? Tim: Yeah, ...

Complete with a, an or the. Tim: Do you want to come to _____ cinema? Sally: Sorry, I've got ___ Italian lesson tonight. Tim: I want to learn Italian, too. Sally: But your uncle is _____ language teacher, isn't he? Tim: Yeah, but he only teaches Spanish. Sally: You can join my class. ____ teacher is really good. Tim: OK, why not?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) the 2) an, потому,что Италиан с гласной 3) а 4) Were или my оба подойдут, were - наш , my - мой там просто класс - группа ребят,  мн. ч., но можно сказать и my