Дайте соответствующие существи¬тельные женского рода. A lion, a tiger, an actor, a poet, a man, an u

Дайте соответствующие существи¬тельные женского рода. A lion, a tiger, an actor, a poet, a man, an un¬cle, a husband, a brother, a grandfather, a son, a master, a baron, a count, a shepherd, a host.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A lion-a lioness a tiger-a tigress an actor-an actress a poet-a poetess a man-a woman an uncle-an aunt a husband-a wife a brother-a sister a grandfather-a grandmother a son-a daughter a master-a mistress a baron-a baroness a count-a countess a shepherd-a  shepherdess a host- a hostess